Фитонутриентите са част от химичния състав на растенията и притежават много полезни за здравето свойства, включително антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти. Консумацията на плодове, зеленчуци, подправки и билки може да помогне на човешкия организъм да запълни недостига си от важни нутриенти, като се възползва от уникалните им здравословни свойства.
Цветовете на плодовете и зеленчуците често са радост за окото, но те са много повече от това. Те са не просто естетически приятни, а и много важни, защото издават съдържанието на фитонутриенти в растенията. Фитонутриентите са вторични метаболити, които поддържат живота и предлагат защита за растенията, но също и за хората, които ги консумират. Те пигментират различни плодове, зеленчуци, семена, ядки, бобови растения и т.н. Известно е, че фитонутриентите притежават противовъзпалително, антиоксидантно и противораково действие.
Здравословни свойства на фитонутриентите
Фитонутриентите притежават антибактериална, противогъбична, антиалергична, химиопревантивна, невропротективна, хиполипидемична, хипотензивна, антивирусна и антималарийна активност. Някои от тях могат да поддържат чревния микробиом, като подпомагат растежа на някои полезни бактерии. Тъй като фитохимикалите, част от състава на растенията са трудни за усвояване от човешкото тяло, то те прекарват повече време в червата и следователно да могат да захранят бактериите в чревния микробиом. Този ефект може да доведе до ползи и извън стомашно-чревната система, включително засилване на функцията на имунната система, поддържане на противовъзпалителни пътища в организма и стимулиране на комуникацията по оста черва-мозък.
Сред ползите от приема на фитонутриентите са още:
- поддържане на нормално телесно тегло
- регулиране на липидния профил
- неутрализиране на възпалителните процеси в тялото
- понижен риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, рак и ранна смъртност
Видове фитонутриенти
Фитонутриентите са защитната система на растенията срещу вредители и болести, като същевременно предоставят богато разнообразие от ползи за човешкото здраве.
Различните видове фитонутриенти имат различни химични структури и функции в организма. Някои от тях са антиоксиданти, които помагат да се борим със свободните радикали и да намалим възпалителните процеси. Други подобряват функцията на имунната система, стимулират детоксикацията, подпомагат здравето на сърдечно-съдовата система и допринасят за поддържането на костите и съединителната тъкан.
Полифеноли
Полифенолите са най-големият клас фитонутриенти, която включва флавоноиди (най-голямата група с над 6000 съединения), флавони, флаванони, изофлавони, флавоноли, флаваноли и антоцианини. Като цяло полифенолите упражняват силно анти -възпалителни и антиоксидантни ефекти. Те също така регулират експресията на няколко ензима, които неутрализират свободните радикали и поддържат оксидативния баланс в клетките. Полифенолите могат също така да регулират вътреклетъчното хормонално сигнализиране и генната експресия, да забавят скоростта на растеж на раковите клетки и да намаляват увреждането на ДНК. Някои полифеноли като кверцетин, влияят на баланса между про- и противовъзпалителните цитокини и модулират пътищата на възпалението в организма.
- Полифеноли при рак
Възпалението е отличителен белег както за появата, така и на прогресията на рака. Тъй като флавоноидите са силно противовъзпалителни, те могат да намалят прогресията на рака и да демонстрират силна противоракова активност.
- Полифеноли и метаболитно здраве
Епидемиологични проучвания са установили, че богатите на флавоноиди диети могат да предотвратят някои заболявания, включително метаболитни състояния. Флавоноидите са в състояние да намалят и модулират възпалението, което често се наблюдава при метаболитни заболявания. Флавоноидът кверцетин е мощно противовъзпалително средство, но може също така да стимулира експресия на глюкозни транспортери, които поддържат здравословните нива на кръвната захар. Приемът на кверцетин може също да помогне за намаляване на риска от развитие на диабет тип 2 и подобрява инсулиновата секреция.
- Полифеноли при невродегенеративни заболявания
Изследването на полифенолите се очертава като многообещаваща област както за лечението, така и за превенцията на невродегенеративни състояния. Полифенолите могат да предпазват невроните от увреждащото въздействие на свободните радикали, митохондриалния стрес и възпалителните процеси.
- Полифеноли за възпалителни състояния
Противовъзпалителните и антиоксидантните свойства на флавоноидите ги правят подходящо средство за лечение на почти всяко състояние, което включва възпаление и оксидативен стрес. Те могат да помогнат за намаляване на болката и възпалението при пациенти с ревматоиден артрит, дегенерация на ретината, възпалителни заболявания на червата и обструктивни белодробни заболявания.
Каротеноиди
Каротеноидите принадлежат към терпеноидния клас фитонутриенти. Те обикновено се срещат в жълти и оранжеви плодове и зеленчуци, включително моркови, домати и билки. Има над 700 структурно различни каротеноиди. Те се абсорбират в тялото подобно на хранителните мазнини — наличието на мазнини може да подобри тяхното усвояване.
- Каротеноиди и здравето на очите
Няколко каротеноида са от съществено значение за поддържането на здравето на очите. Каротиноидите лутеин и зеаксантин проявяват антиоксидантна активност, която може да помогне за намаляване на увреждането от оксидативния стрес в окото. Увеличеният прием на лутеин и зеаксантин е свързан с намален риск от катаракта и свързаната с възрастта дегенерация на макулата.
- Каротеноиди при рак
Приемът на каротеноиди е тясно свързан с намален риск от някои видове рак, включително рак на гърдата и простатата. Каротеноидите могат да спрат или забавят растежа на раковите клетки.
- Каротеноиди при метаболитни проблеми
Повишената консумация на каротеноиди е свързана с по-нисък риск от развитие на диабет тип 2. Тяхното действие е насочено към процесите, предразполагащи към развитието на диабет тип 2, включително възпаление и оксидативен стрес.
- Каротеноиди при сърдечно-съдови заболявания
По-високият хранителен прием на каротеноиди също корелира с намален риск от сърдечно-съдови заболявания. Астаксантинът е особено мощен каротеноид срещу сърдечно-съдови заболявания поради неговите антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Той има способността да модулира както липидния, така и глюкозния метаболизъм. Каротеноидът лутеин се свързва с по-добро сърдечно-метаболитно здраве, а ликопен повлиява положително кръвните липиди, кръвното налягане и ендотелната функция – важни компоненти на сърдечно-съдовото здраве.
- Каротеноиди и невродегенерация
Каротеноидите могат да помогнат и при неврологични състояния. Те насърчават синаптогенезата, неврогенезата, притежават невропротективни свойства, подобряват антиоксидантните защитни системи на тялото и намаляват оксидативния стрес.
Глюкозинолати
Глюкозинолатите са съдържащи сяра фитонутриенти, намиращи се в кръстоцветни зеленчуци като зеле, броколи и къдраво зеле. Глюкозинолатите са неактивни, докато не бъдат хидролизирани от ензима мирозиназа, който ги превръща в активни съединения (изотиоцианати), включително в полезния за здравето — сулфорафан.
Сулфорафанът има способността да понижава оксидативния стрес и възпалението, както и да повишава нивата на глутатион — най-разпространеният антиоксидант в тялото. Сулфорафанът може също да активира клетъчните защитни системи и показва обещаващи резултати както за превенция и лечение на някои видове рак.
Изотиоцианатите притежават антиоксидантни, противовъзпалителни, антимикробни, невропротективни и кардиопротективни свойства. Те могат да бъдат унищожени от топлина, така че консумацията на сурови кръстоцветни зеленчуци може да достави по-високи нива на изотиоцианати в тялото.
Връзката между фитонутриентите и диамин оксидазата (DAO)
Диамин оксидазата (DAO) е ензим, който играе важна роля в метаболизма на аминокиселини като хистидин. Неговата основна функция е разграждането на хистамин — биогенна аминокиселина, която присъства в човешкия организъм. Хистаминът е важен медиатор на възпалителните реакции, но при някои хора нивата му могат да се повишат, което може да доведе до различни нежелани симптоми.
Фитонутриентите са биоактивни съединения, които се срещат в растенията и имат благоприятно въздействие върху здравето. Някои фитонутриенти са изследвани поради своята способност да подпомагат функцията на DAO и да понижават нивата на хистамин в организма. Това може да бъде полезно за хора с хранителна непоносимост към хистамин или с други състояния, свързани с високи нива на хистамин.
Една от групите фитонутриенти, които се свързват с повишаване на активността на DAO, са флавоноидите. Някои от тях са изследвани във връзка с положителния си ефект върху функцията на DAO, сред тях са: кверцетин, лутеолин и апигенин.
Комбинацията между DAO и флавоноидът кверцетин може да помогне за облекчаване на симптоми като мигрена, нарушения в храносмилането, дерматологични проблеми, сенна хрема или други форми на хранителна непоносимост към хистамин.
Всяка таблетка DAOfood® Plus съдържа Diamino Oxidase (DAO) с 22 000 HDU (Histamine Digesting Units) от DAO активност. Хранителната добавка включва и две помощни съставки с множество ползи за здравето — кверцетин и витамин С.