Синдромът на дразнимото черво (IBS) е здравословно състояние, което засяга между 6-18% от хората по света. Той включва множество симптоми, като разстройство, запек, проблеми с отделителната система, както и стомашни болки, подуване и газове. Състоянието може да бъде отключено при различни стресови фактори – диета, голямо натоварване, некачествен сън и много други. При някои жени IBS е част от предменструалния им синдром.
При различните пациенти тригерите и симптомите варират. Това прави състоянието значително трудно за диагностициране и лечение. В тази статия ще обсъдим най-често срещаните симптоми на IBS и какво да направите, ако подозирате, че страдате от това състояние.
Диария
IBS с диария е сред най-често срещаните видове на това заболяване. Той засяга приблизително една трета от пациентите със синдром на дразнимото черво.
Проучване на 200 възрастни установява, че пациентите, при които състоянието е свързано с диария имат поне 12 ходения до тоалетната на седмица. Тази цифра е близо два пъти по-висока от нормалното.
Ускореното движение на червата при синдром на дразнимото черво също може да доведе до диария. В някои емпирични изследвания пациентите споделят, че основен източник на разстройство при IBS са някои стресови ситуации. В редки случаи хората предпочитат да избягват определени социални ситуации, за да не отключват симптома.
Запек
Може да не звучи логично на пръв поглед, но този синдром може да предизвика, както диария, така и запек. Експертите разделят две основни категории на IBS – такъв с преобладаващо разстройство и такъв с преобладаващ запек. С други думи, всеки пациент е по-склонен към единия неприятен симптом. При някои хора могат да се появяват и запек, диария, които се редуват.
Причината и за двете състояния се корени във връзката между мозъка и стомаха.
Променената комуникация между мозъка и червата може да ускори или забави нормалната функция на отделителната система. Когато времето за изхождане се удължи, червата абсорбират повече вода от изпражненията и става по-трудно за съдържимото да премине.
Как да разберете дали имате запек
По определенията на експертите запекът е състояние, което се характеризира с три или по-малко изхождания на седмица. Съпътстващи симптоми могат да са тежест, подуване и задържане на вода.
Функционален запек или IBS запек
„Функционалният“ запек е термин, с който се описва хроничен запек, който не може да се обясни с друго заболяване. Той не е свързан с IBS и е много често срещан. Функционалният запек се различава от този, който се проявява при IBS по това, че не е болезнен.
Запекът при синдром на дразнимото черво включва коремна болка, която отшумява след ходене до тоалетна. Този вид също често причинява усещане за непълно изхождане, което води до ненужно напрежение.
За запека и диарията са много важни добрата двигателна култура, приемът на достатъчно вода и наличието на полезни бактерии (пробиотици) в червата.
Редуване на диария и запек
Третият тип IBS е т.нар смесен тип, при който има редуване на запек и диария. От него страдат 20% от всички пациенти, диагностицирани със синдром на дразнимото черво.
Диарията и запекът при IBS включват хронична, повтаряща се коремна болка. Именно тя е индикаторът, че отделителната функция не е свързана просто с промени в хранителните навици, а говорим за по-сериозен проблем.
Този тип IBS е по-тежък от останалите с по-чести и интензивни симптоми. Симптомите на смесен IBS също варират при всеки пациент. По тази причина този вид синдром на дразнимото черво изисква индивидуализиран подход за лечение.
Болки и мускулни крампи в областта на корема
Коремната болка е най-честият симптом на IBS и е ключов фактор за диагностицирането на състоянието. Връзката между червата и мозъка е установена в медицинските среди от много години. Нервната и храносмилателната системи работят заедно. Чрез сложна комбинация от хормони, нервни сигнали и бактерии тялото контролира храносмилателния процес.
При IBS тези кооперативни сигнали се изкривяват, което води до некоординирано и болезнено напрежение в мускулите на храносмилателния тракт. Тази болка обикновено се появява в долната част на корема или в целия корем, но е по-малко вероятно да е само в горната част на корема. Болката често намалява след изхождане.
Този симптом се третира по два основни начина – с промяна в хранителния режим или чрез прием на медикаменти. На пациент с IBS се препоръчва т.нар FODMAP диета, която изключва или намалява количествата на дадени хранителни групи. Медикаментите, които могат да се приемат включват различни класически или алтернативни релаксанти на червата. За болка, която не реагира на тези промени, гастроентеролог може да ви помогне да намерите подходящо лекарство, което доказано за облекчаване на болката от IBS.
Газове и подуване
Промененото храносмилане при IBS води до производство на повече газ в червата. Това може да причини подуване на корема, което е неудобно. Мнозина с IBS определят подуването на корема като един от най-трайните и неприятни симптоми на разстройството на дразнимото черво.
В проучване на 337 пациенти с IBS, 83% съобщават за подуване и спазми. И двата симптома са по-чести при жени и при IBS с преобладаващ запек или смесени типове IBS.
Избягването на лактоза и други FODMAP може да помогне за намаляване на подуване на корема.
Преумора и нарушен сън
Над половината от хората с IBS съобщават за преумора и нарушен сън. В едно проучване 160 възрастни с диагноза синдром на дразнимото черво описват цялостна отпадналост, която ограничава възможността за физическо натоварване и понякога пречи дори в изпълнението на нормални ежедневни задачи.
IBS също е свързан с безсъние, което включва затруднено заспиване, събуждане често и чувство на умора сутрин. В проучване на 112 възрастни със синдром на дразнимото черво, 13% съобщават за лошо качество на съня. Друго проучване на 50 мъже и жени установява че тези с IBS спят около час повече, но сутрин се чувстват по-изморени от контролната група. Интересното е, че лошият сън често предизвиква по-тежки стомашно-чревни симптоми на следващия ден.
Хранителни непоносимости
До 70% от хората със синдром на дразнимото черво съобщават, че имат симптоми на хранителни непоносимости. Две трети от хората с IBS активно избягват определени храни. Понякога диетата на тези хора значително обеднява, поради множеството храносмилателни проблеми, с които се сблъскват.
Една от най-добре установените в практиката връзки е тази между IBS и хистаминовата непоносимост. Често синдромът на дразнимото черво отключва невъзможност да се метаболизира хистамина. Други изследователи са наблюдавали обратната връзка. Въпреки че темата има нужда от допълнителни изследвания, много лекари смятат, че истинската причина и за двете е недостигът на ензима DAO.
DAO е веществото, отговорно за храносмилането на излишния хистамин. Когато нивата му са нормални, хистаминът има множество ползи за функционирането на организма. Ако обаче, количеството му се повиши, поради липса на DAO, той започва да отключва различни здравословни проблеми. Един от тях е именно синдромът на дразнимото черво.
Ако наблюдавате един или няколко от изброените в този материал симптоми, потърсете лекарска помощ – изследвайте не само състоянието на дебелото черво, но и нивата на хистамин.