Основната причина за ензимната дисфункция има генетичен произход
Някои хора имат или произвеждат малко Диаминооксидаза, това е причината доскоро няколко хронични патологии, като мигрена, да се смятат за наследствени, когато всъщност наследственият фактор е дефицитът на DAO.
Други причини могат да са свързани с приема на определени лекарства или други патологии.
Генетични фактори за дефицит на DAO
Ясно е, че генетиката е един от факторите, които причиняват дефицит на DAO. В една фамилна единица членовете споделят този дефицит и много хронични патологии, които досега се смятаха за „наследствени“.
Генетичната последователност на ензима DAO се намира във фрагмент, който е разположен върху хромозома 7 (7q34-q36) на човешкия геном и е съставен от 5 екзона и 4 интрона.
Установени са много различия в последователността на екзоните и интроните на този ген, които се дължат на генетичния им полиморфизъм. Общо, по данни на Националния център за информация за биотехнологиите (NCBI), има 85 варианта на единични нуклеотидни полиморфизми (SNPs), разположени и идентифицирани в човешкия ген на DAO ензима (AOC1). 17 от тези SNP се намират в екзоните, от които 7 произвеждат заместители на аминокиселини, като са потенциални кандидати за измененията в метаболитната активност на ензима.
От всички полимофизми, открити в последователността на гена AOC1, три от тях (с референция: rs1015611, rs1049742 и rs1049793) произвеждат ниска ензимна активност в метаболизма на хистамина.
Носителите на този полиморфизъм имат по-ниска активност на DAO, отколкото индивиди, които не са негови носители. Между двете групи се наблюдават съществените разлики между нивата на ензимна активност. Проучванията показват, че тези полиморфизми, свързани с намаляване на функциите, се проявяват с честота приблизително 10% и засягат по-често жените.
Други полиморфизми на заместване на аминокиселини, изследвани в гена DAO, не показват промени в неговата ензимна активност. От друга страна, той е свързан с варианта p.T16M, при който се наблюдава повишен риск от свръхчувствителност към НСПВС (нестероидни противовъзпалителни средства) и е предложен като биомаркер на клиничен отговор на лечението с тези лекарства.
Фармакологични фактори за дефицит на DAO
„Натуралните хранителни продукти са сложни смеси, съдържащи химически вещества, много от които все още нямат определена роля в храненето на човека. Повечето вещества без известна хранителна функция, които съществуват в често консумираните хранителни продукти, изглежда нямат вредно въздействие или могат да присъстват в толкова малки количества, че да не представляват опасност за човешкото здраве. Независимо от това, при някои обстоятелства тези вещества могат да имат негативни ефекти, които трябва да бъдат взети под внимание. Някои специфични вещества, намиращи се във ферментиралите храни, не са токсични за здрав организъм, но могат да бъдат, когато субектът, който консумира храната, е подложен на лечение с определени лекарства, които могат да променят метаболизма си в организма.
- 1981 г., Франсиско Гранде Ковиан, испански лекар и изследовател. Основната му работа е в областта на храненето и биохимията. Той е основател и първи президент на Испанското общество по хранене.
Има набор от лекарства, участващи в дефицита или ниската активност на ензима Диаминооксидаза. Те блокират или инхибират ензимите, участващи в метаболизацията на хистамина, по-специално DAO, или освобождават ендогенен хистамин. Това е значителен риск – над 90 лекарствени препарата, много от които са широко използвани, имат подобен ефект. Изчислено е, че 20% от населението използва някои от тези лекарства, което увеличава риска от развиване на симптоми или патологии, получени от натрупването на хистамин.
При патологии като мигрена, ефект от консумацията на тези лекарства може да бъде хронифицирането на симптомите, тъй като повечето лекарства, предписани за облекчаване на ефектите от заболяването, са инхибитори на DAO или ендогенни лекарства, освобождаващи хистамин.
Някои от докладваните лекарства са: аналгетици, антидепресанти, антиревматици, антиаритмици, антиасматици, антихистамини и муколитици, които са често използвани за лечението на деца.

- Основни лекарства с инхибиторен ефект върху ензима Диаминооксидаза (DAO): аналгетици (метамизол, ацетил салицилова киселина); антихистамини (дифенхидрамин, климетидин, прометазин); антиаритмични средства (пропафенон, хинидин); антиастматици (теофилин); антидепресанти (амитриптилин, транилципромин); антихипертензивни лекарства (дихидралазин, верапамил); антиреуматика (ацеметацин); антисептици (акрифлавин); антитуберкулозни (изониазид); бронхиолитици (аминофилин); кардиотоници (добутамин); диуретици (амилорид, фуроземид); отхрачващи средства (амброксол, мукозан); муколитици (ацетилцистеин – флуимуцил френацил); антималарийни (хлорохин); антибиотици (клавуланова киселина, изониазид – аугментин, амоксиплюс); антиеметици (метоклопрамид- примперан); невролептици (халоперидол); прокинетици (метоклопрамид); транквиланти (диазепам); мускулни релаксанти (pacuroni).
- Известни представителни лекарства с освобождаващ ефект на ендогенен хистамин: аналгетици (ацетилсалицилова киселина, меклофенаминова киселина, мефенаминова киселина, диклофенак, инфометацин, кетопрофен, меперидин, морфин от животински произход); анестетици (тиопентал, пролокаин, барбитурати); противокашлечни средства (кодеин); цитостатици (циклофосфамид); отхрачващи средства (амброксол); муколитици (ацетилцистеин); мускулни релаксанти (D-тубокурарин, алкурони); противовъзпалително (напроксен).
Патологични фактори за дефицит на DAO
DAO дефицитът изглежда е по-разпространен при пациенти с възпалителни заболявания на червата.
Язвеният колит и болестта на Крон, (патологии, които причиняват DAO дефицит), винаги се вземат предвид при разработване на всяко клинично проучване, свързано с натрупване на ендогенен хистамин. Обикновено, когато се разпределят пациенти, в контролни групи и пациенти с DAO дефицит, лицата с възпалителни заболявания на червата се изключват.
Дефицитът на DAO е доказан и в следоперативното черво, наблюдавано и след химио терапевтични лечения. Диаминната оксидаза се намира главно в тънкото черво и ако лигавицата намалява, значи намалява и зоната за производство на ензими.
При пациенти с болестта на Крон (CD), при които активността на DAO в червата е намалена с 50% в сравнение със здрав пациент, след операция (главно при тези с ниска ензимна активност) се наблюдава по-висока честота на рецидивиране на заболяването. Следователно, DAO може да бъде полезен маркер за предвиждане на рискове от рецидиви или усложнения при CD.