Сезонните алергии могат да се проявят внезапно, когато определени дървета и треви започнат да отделят алергени в околната среда. При много хора имунната система реагира чрез бързо производство на антитела. Те се свързват с алергените и водят до освобождаване на хистамин от имунни клетки, наречени мастоцити. Хистаминът е ендогенен химикал, който дразни и възпалява лигавицата на носа, очите, гърлото и дихателните пътища.
Освобождаването на хистамин възниква в резултат на имунния отговор към алергена. Болестните симптоми на сезонните алергии обикновено са добре познати на повечето хора. Те включват:
- Ринит (причиняващ кихане и хрема)
- Синузит (причиняващ главоболие)
- Конюнктивит (причиняващ сърбеж, сълзене на очите)
- Дразнене на гърлото.
В по-тежки случаи кашлицата, хриповете, загубата на апетит, нарушенията на съня и дори депресивните състояния могат да бъдат резултат от хроничния дискомфорт и прекалено бурната реакция на имунната система към полените във въздуха.
Въпреки че главната цел винаги трябва да бъде справянето с алергените, холистичният подход към сезонните алергии включва превенция на симптомите по възможно най-щадящ начин. Проактивният и превантивен подход към сезонните алергии е препоръчителен и може да започне месеци или седмици преди очакваното появяване на симптомите.
Когато симптомите са налице и трябва да бъдат облекчени, съществуват различни билкови и хранителни терапии, към които можем да се насочим. Това включва промени в диетата и начина на живот, прием на хранителни добавки, акупунктура, хидротерапия и други.
Укрепване на имунната бариера
Възстановяването на имунните бариери включва мукозните мембрани на горните дихателни и храносмилателни пътища и поддържането на здравата микробиота. Този процес има потенциал да регулира имунните отговори при алергични заболявания, особено когато има дисбаланс.
Хидрастис Канаденсис (Hydrastis canadensis) е растение, което се използва за лечение на възпалителни състояния в стомашно-чревния тракт и в областта на горните дихателни пътища. Билката е особено полезна при възпаления на лигавиците. Основният алкалоид в Хидрастис Канаденсис — берберинът се използва при различни видове възпаления в стомашно-чревния тракт. Различни изследвания показват, че берберинът може да модулира микробиома на червата чрез обогатяване на бактериите, които произвеждат късоверижни мастни киселини. Това има благоприятен ефект върху здравето на червата, включително противовъзпалителни и имунорегулаторни ефекти.
Нарушенията в имунната бариера са свързани с дисбаланса на микробиотата и допринасят за развитието алергични заболявания. Приемът на растителни екстракти може да бъде от голяма полза за предотвратяване и намаляване на симптомите на сезонна алергия.
Имунна модулация
Постигането на оптимален баланс в имунния отговор между Th1 и Th2 клетките може да помогне за успокояване на хиперактивната имунна система и за смекчаване на симптомите на алергия. Тези два вида Т-клетки се различават по типа цитокини, които произвеждат. Цитокините са химически съобщения в имунната система и играят роля в инициирането на важни имунни процеси.
Билката Ехинацея е добре известна със своите имуноподдържащи ефекти и може да играе роля в предотвратяването на симптомите на сезонната алергия, както и в намаляването на симптоми като фарингит и кашлица по време на инфекция. Тя може да се използва като имуномодулатор и помага на имунната система да възстанови баланса между Th1 и Th2 при различни заболявания.
Действието на ехинацея е подобно на адаптоген, който влияе на имунната система. Тя предизвиква повишаване на имунния статус и стимулира по-бърз отговор при наличие на имунна заплаха. В случай на прекомерно стимулирани имунни клетки, точно обратното — ехинацея може да намали интензитета на имунния отговор.
Други растения с важни имуномодулиращи ефекти са: Астрагала (Astragalus membranaceous) и медицински гъби като Рейши (Ganoderma lucidum) и Шийтаке (Lentinus edodes). Цинкът и селенът, есенциалните мастни киселини и пробиотиците са небилкови помощници, необходими за регулирането на баланса между Th1 и Th2 клетките.
Естествени антихистамини
Множество растения и фитоактивни съставки действат благоприятно при прекомерно освобождаване на хистамин и подпомагат контрола върху симптомите на сезонна алергия.
Коприва
Копривата (Urtica diocia) е едно от най-широко използваните билкови средства за лекуване на симптоми на сезонна алергия. Младите листа на копривата се събират и се използват като пролетен тоник, като се накисват в чай или се консумират като зеленчук. Копривата има свойството да пречиства лимфната система и поддържа оптималното функциониране на имунната система по време на смяната на сезоните — от зима към пролет.
Въпреки че копривата помага за облекчаване на симптомите на сезонна алергия, тя може също така да предизвика и алергична реакция, ако се приложи върху кожата.
Байкалски шлемник
Тибетската билка Байкалски шлемник (Scutellaria baicalensis) се широко използва в традиционната китайска медицина в терапията на различни заболявания. Коренът на растението е богат на флавоноида байкалеин, който има мощни противовъзпалителни ефекти, подобно на кверцетина. Той инхибира ензимите липоксигеназа и циклооксигеназа, както и производството на простагландини и левкотриени. Противоалергичните ефекти на тази билка са установени както в лабораторни условия (in vitro), така и при прилагането им върху животни (in vivo). Изследванията показват, че билката намалява експресията на различни възпалителни медиатори, инхибира анафилаксията и намалява освобождаването на хистамин.
Албиция лебек
Албиция лебек (Albizia lebbek) е растение, чиято кора се използва в Аюрведа като противовъзпалителен агент, особено при алергични състояния, засягащи дихателните пътища. Тя има мощни свойства за стабилизиране на мастните клетки, вероятно чрез регулиране на освобождаването на хистамин и цитокини. Подобно на Байкалския шлемник, Албиция лебек също проявява антиалергични ефекти и доказано намалява проявите на кихане и ринит. Приемът на билката също намалява нивата на хистамин в носната лигавица. Албиция лебек облекчава симптомите на алергичен ринит чрез потискане на сигналните пътища на ТН2-цитокините и свързаните с хистамин сигнализации.
Други лековити растения
Има и други билки, които могат да подпомогнат контрола върху сезонните алергии. Сред тях са: Босвелия (Boswellia serrata), Ашваганда (Withania somnifera) и Женско биле (Glycyrrhiza glabra). Употребата на билки като Обикновена очанка (Euphrasia officinalis) и Смирна (Commiphora myrrha) също може да помогне за намаляване на алергичните симптоми.
В заключение
Съществуват много възможности за терапия на алергичните симптоми. При избора на билкови екстракти за терапия на тези състояния, е важно да се подчертае необходимостта от постоянство в тяхната употреба. Редовният прием на билкови екстракти спомага за постигане на по-добри и устойчиви резултати в борбата със сезонната алергия.
В допълнение, контролирането на приема на хистамин чрез диетата е от съществено значение за постигането на благоприятни резултати. Избягването на хранителни продукти, които могат да предизвикат повишено освобождаване на хистамин в организма, като алкохол, ферментирали храни и някои видове сирена, също може да помогне в намаляването на алергиите.
Консумацията на свежо приготвена храна също има важна роля в справянето със симптомите на сезонни алергии. Важно е да се отдели внимание и на поддържането на здравословен начин на живот. Редовната физическа активност, достатъчен сън и намаляване на стреса могат да подобрят имунната система и да помогнат на организма да се справи по-ефективно с алергичните реакции.