Биогенният амин хистамин е ключов медиатор на алергичните и псевдоалергични реакции. Той изпълнява важна роля в различни инфламаторни процеси и биохимични реакции в централната нервна система, храносмилателния тракт и други орани и системи в организма. Освен това веществото има отношение към менструалния цикъл, плодовитостта и бременността посредством взаимодействието си с женските хормони. Химикалът се отличава с изразени вазоактивни свойства и способността да стимулира клетъчния растеж и диференциация.
Според различни изследвания, балансът между хистаминовите нива и хистамин – разграждащия ензим ДАО е есенциален за състоянието на плода и майката през всеки етап на бременността. Учените са установили, че нарушаването на хистаминовата хомеостаза може да затрудни зачеването и да провокира сериозни проблеми по време на пренаталния период. Точно затова специалистите обръщат специално внимание на връзката между високите хистаминови нива преди и по време на бременност и появата на усложнения.
Връзката между хистамина, фертилитета и бременността
Хистаминът е пряко свързан със сексуалната функция, плодовитостта и бременността. Малко известен факт за бъдещите майки е, че биогенният амин е медиатор на плацентарната и ембрионална междуклетъчна комуникация. След оплождане на яйцеклетката, плацентата започва да произвежда големи количества хистидин декарбоксилаза, или HDC (специален ензим, отговорен за синтеза на хистамин) и ДАО. При правилна ензимна активност ДАО неутрализира излишния хистамин и бременността протича нормално. В някои случаи, обаче, хистаминовият метаболизъм се нарушава и настъпват проблеми.
Хистаминът и плодовитостта
Една от функциите на хистамина е да задейства производството на естроген в яйчниците. Нивата на хормона са най – високи в периода на овулация, когато шансовете за зачеване са най – добри. През този етап естрогенът отговаря за редуцирането на вискозитета на цервикалната слуз, през която сперматозоидите трябва да преминат, за да достигнат до яйцеклетката и да я оплодят. Тези естроген – провокирани промени улесняват забременяването. Освен това, биогенният амин се използва за комуникация между клетките на ендометриума (лигавицата на матката) при подготовка за имплантиране на оплодената яйцеклетка. В следващия етап на менструалния цикъл прогестеронът инхибира секрецията на хистамин. Всичко това провокира естествени флуктуации в хистаминовите нива по време на цикъл.
За нормалното протичане на гореспоменатите процеси е необходимо в женския организъм да има постояно равновесие. Повишаването на концентрацията на хистамина в кръвта може да доведе до прекомерно отделяне на естроген и хормонален дисбаланс. Жените с хистаминова непоносимост или нарушен хистаминов метаболизъм по – често страдат от менструални крампи, повишена чувствителност към болка, мигрена и храносмилателни проблеми в сравнение с останалите. В допълнение, високите нива на химикала се асоциират с по – голям риск от маточни контракции и ендометриоза.
Хистаминът и бременността
Маточната лигавица, мускули и плацентата се отличават с изключителна наситеност с мастоцити и HDC ензими, които увеличават производството на хистамин в тези области след зачеване. Това е необходимо за правилното имплантиране на оплодената яйцеклетка и секрецията на hCG (Човешкият хорионгонадотропен хормон) и други хормони. Установено е, че тези високи стойности се задържат през първия триместър на бременността и след това постепенно започват да спадат. Според експертите именно покачването на хистаминовите нива е в основата на характерните за периода неразположения, в това число гадене, главоболие, умора, непоносимост към различни миризми, странни вкусови предпочитания и др.
Тъй като разграждането на излишния хистамин е есенциално за здравето на майката и бебето, активността на ензима ДАО също се повишава. Различни изследвания показват, че през бременността неговите стойности се увеличават между 500 и 1000 пъти до 20тата гестационна седмица. Ефектът му, обаче, се усеща едва след третия месец, когато отшумяват и част от неприятните симптоми.
Хистамин – провокирани проблеми по време на бременност
По – голямата част от бременните, страдащи от хистаминова непоносимост усещат подобрение на симптомите си през втория и третия триместър. В редки случаи, обаче, състоянието на бъдещата майка не се подобрява. Това може да се случи при свръхакумулация на хистамин, който не може да бъде разграден въпреки повишената ДАО активност или при ниски стойности на ензима.
Данните от клиничните тестове показват, че понякога съществува връзка между понижената активност на ензима ДАО и патологичната бременност. В други случаи прекомерната консумация на храни с високо съдържание на хистамин или храни, които блокират активността на ДАО, също нарушава хистаминовия метаболизъм, дори при нормална бременност. Усложнения, които могат да настъпят в следствие на високите стойности на хистамин включват:
- Маточни контракции
- Спонтанен аборт
- Прееклампсия
- Фетални малформации и др.
Сутрешно гадене или хиперемезис гравидарум
Т.нар. сутрешно гадене е симптом, който почти всички бременни изпитват. Въпреки името си, може да се появи по всяко време на деня и не винаги включва повръщане. Обикновено отшумява към края на първия триместър.
Малък процент от бременните жени развиват състояние, наречено хиперемезис гравидарум. То е подобно на сутрешното гадене, но проявленията са много по – остри и могат да персистират до края на бременността. В по – тежка форма състоянието може да доведе до дехидратация, електролитен дисбаланс и прекалено отслабване.
Общоприетото мнение на специалистите, е че хиперемезис гравидарум се предизвиква от интензивно покачване на hCG хормона. Според едно изследване високите хистаминови стойности по време на бременност също могат да увеличат риска от състоянието или да влошат симптомите му.
Прееклампсия
Прееклампсията е специфично състояние, при което бременни жени, които не са имали сърдечносъдови проблеми, развиват хипертония. Най – често проблемът се проявява след 20та гестационна седмица и може да доведе до увреждания при нероденото бебе. Различни изследвания намират връзка между интензитета на симптомите на заболяването и покачването на нивата на хистамина. Акумулирането на химикала в кръвта се смята за рисков фактор за състоянието.
Спонтанен аборт
Спонтанният аборт е прекратяване на бременността в първите 20 седмици след зачеване, без външна намеса. Състоянието е често срещано и в повечето случаи причините са неизвестни. Някои проучвания показват зависимост между ниската активност на ДАО и спонтанния аборт. Според анализът на информацията понижените ензимни нива увеличават риска от загуба на бременност през първите 12 седмици с над 15%.
Как да понижите риска от хистамин – провокирани усложнения по време на бременност
Тъй като ниските хистаминови нива през първите месеци от бременността също могат да доведат до компликации, е добра идея да се консултирате с лекар преди да предприемате мерки за овладяване на хистаминовата непоносимост, ако страдате от такава. При установяване на нарушен хистаминов метаболизъм, специалистът ще ви насочи какво да правите по – нататък през бременността.
Най – лесният начин за превентиране на е спазването на балансирана диета, отбягването на храни и напитки с високо съдържание на хистамин, както и ограниченият прием на продукти, които инхибират ДАО. В случай че усложненията са в следствие на ниска ДАО активност може да се наложи да приемате ДАО сумплемент. Това трябва да стане само след консултация с лекар!
Източници
Brew O, Sullivan MH. The links between maternal histamine levels and complications of human pregnancy. J Reprod Immunol. 2006 Dec;72(1-2):94-107. doi: 10.1016/j.jri.2006.04.002. Epub 2006 Jul 24. PMID: 16860879.
Laura Maintz, Verena Schwarzer, Thomas Bieber, Katrin van der Ven, Natalija Novak, Effects of histamine and diamine oxidase activities on pregnancy: a critical review, Human Reproduction Update, Volume 14, Issue 5, September-October 2008, Pages 485–495, https://doi.org/10.1093/humupd/dmn014