Откриването на мухъл в дома ви е нещо много повече от козметичен проблем. Хроничното излагане на плесента може да има сериозни последици за здравето и да е причина за различни персистиращи симптоми с неизвестен до сега произход. Вредният му ефект се дължи на микотоксините, които могат да отключат хронично възпаление, водещо до имунни нарушения.
Тъй като често остава скрит зад стени, шкафове и обемни мебели, мухълът може да се развива много дълго преди да го откриете. В този случай неговите спори циркулират свободно във въздуха, откъдето навлизат в дихателните пътища. С течение на времето това може да увеличи хистаминовата непоносимост и дори да отключи синдром на мастоцитна активация. Нетретирани, тези състояния водят до осезаемо влошаване на здравето и симптоми като главоболие, умора, мозъчна мъгла, кожни проблеми и др.
Какво е мухъл
Гъбичките са един от най – разнообразните и изобилни еукариотни клетки на планетата. Те са част от естествената екосистема в която живеем и ние ежедневно сме изложени на различни видове гъбички. С много от тях живеем в хармония, но контактът с други може да има негативно въздействие върху здравето. Най – общо казано, проблемите, които гъбичките предизвикват попадат в три категории – инфекции, алергични реакции и токсични ефекти. При вдишване или контакт с кожата, спорите и микотоксините на мухъла могат да се проявят по всеки от трите начина.
Домашният мухъл представлява колония от гъбични микроорганизми, които растат под формата на многоклетъчни нишки, наречени хифи. Те са изключително устойчиви и се размножават бързо. Нуждаят се органичен материал, за да оцеляват и да се разпространяват. Виреят най – добре във влажни и топли места, като бани, кухни, стаи без прозорци, влажни стени. Спорите на мухъла се разнасят бързо с помощта на въздушния поток, например вятър или духането от климатик/вентилатор.
Различните видове мухъл изглеждат по различен начин. В повечето случаи плесента започва да се развива като бяло, зелено или жълто петно, което с течение на времето променя цвета си. Някои плесени са мъхести, докато други са с прахообразна текстура. Според различни изследвания най – опасен за здравето е черният мухъл, който отделя силно токсични микотоксини.
Микотоксини
Плесента отделя микотоксини. Това са вторични метаболити на мухъла, които се отличават с токсичен ефект. Те са разнообразни и се синтезират естествено от широк спектър от плесенни видове. Специфичното при тях е, че един вид плесен може да произвежда различни видове микотоксини и различни видове плесени могат да произвеждат едни и същи метаболити. Всеки човек, който влезе в контакт с тях е застрашен от вредното им въздействие, но хората с отслабен имунитет са най – уязвими.
Мухълът и имунната система
Имунната система играе ключова роля във взаимодействието гостоприемник – патоген и от съществено значение за защитата на организма срещу болестотворните микроорганизми като плесенни спори и микотоксини. Вроденият и адаптивен имунитет е есенциален за ефективното елиминиране на инфекциозните патогени и токсичните метаболити. Понякога, обаче, естествените имунни механизми на действие могат да бъдат нарушени под въздействие на имуномодулиращия и имунотоксичен ефект на микотоксините. Това може сериозно да влоши здравословното състояние и да доведе до развитие на хронични проблеми.
Добре известен факт е, че при попадането си в тялото на гостоприемника, микотоксините и плесенните спори провокират каскада от възпалителни процеси. За да се справят с патогените, имунните клетки започват да отделят голямо количество про – възпалителни медиатори, в това число хистамин. По този начин имунната система се опитва да се отърве от нашественика и да предпази организма от разболяване.
При дългосрочно излагане на мухъл, инфламаторните процеси могат да придобият хроничен характер и алергия. Освен това повишената секреция на хистамин води до акумулиране на веществото в организма. При задълбочаване на проблема способността на тялото да неутрализира излишния хистамин се влошава, което може да бъде причина за развитие на хистаминова непоносимост. Някои изследвания асоциират наличието на домашен мухъл с отключването на синдром на мастоцитна активация, алергична астма, синузит и различни пулмонарни заболявания (бронхит, пневмония).
Симптоми при излагане на мухъл
Някои от характерните симптоми, които може да развиете в резултат на вдишване на спори на мухъла са:
- Хрема
- Конгесция на носа
- Сърбяща кожа или очи
- Сълзене на очите
- Сухо гърло и дразнене
- Кихане, кашлица
- Хрипове
- Болка в главата
- Белодробно възпаление
Едно от нещата, които могат да ви наведат на мисълта, че проблемите ви са причинени именно от мухъл, дори и все още да не сте го открили в дома си, е ако симптомите отшумяват когато сте на сухо и проветриво място и се задълбочават във влажна среда.
Ако страдате от хистаминова непоносимост или подозирате, че мухълът провокира покачване на плазмените нива на химикала, най – добрият начин за подобряване на състоянието ви е премахване на дразнителя.
Премахването на мухъла зависи от мястото, на което се е развил. Някои повърхности са по – устойчиви на плесента, докато други, като дървото и гипскартона могат да бъдат напълно унищожени от гъбичките. В такъв случай се налага да изрежете засегнатия участък или изцяло да премахнете увредения материал. Гладките повърхности се почистват значително по – лесно от порестите. Всяка неравност, пукнатина или малка дупчица е предпоставка за задържане на спорите и повторно разпространение на мухъла.
Когато плесента се развива дълго време по стените, тя може да проникне в дълбочинните им пластове и да ги увреди. Това се случва значително по – бързо при задържане на влага в помещението или самата стена. Третирането на увредените стени с обикновен препарат за мухъл дава краткотраен ефект и не е трайно решение. Най – ефикасният начин за отстраняване на проблема е неутрализиране на източника на влага и изолиране на стената. Отличен начин за предпазване от влага и мухъл са термокерамичните покрития, които предотвратяват повторната поява на плесента. Те се нанасят върху добре почистена от мухъла и подготвена за боядисване стена и заместват латекса. Повърхностната плесен може да бъде отстранена с помощта на:
- Воден разтвор на хлебна сода
- Ябълков оцет
- Белина
- Кислородна вода
- Специализирани препарати против мухъл
ДАОФуудПлюс
ДАОФуудПлюс е суплемент със специално действие, предназначен да регулира активността на ензима ДАО, отговорен за разграждането на хистамин в стомашно – чревния тракт. Приемът на добавката помага за облекчаване на симптомите на хистаминова непоносимост посредством понижаване на концентрацията на биогенния амин в кръвта. Ефективността на продукта се дължи на високата му бионаличност и лесна абсорбция.
Източници
Kraft S, Buchenauer L, Polte T. Mold, Mycotoxins and a Dysregulated Immune System: A Combination of Concern? Int J Mol Sci. 2021 Nov 12;22(22):12269. doi: 10.3390/ijms222212269. PMID: 34830149; PMCID: PMC8619365.
Kritas SK, Gallenga CE, D Ovidio C, Ronconi G, Caraffa Al, Toniato E, Lauritano D, Conti P. Impact of mold on mast cell-cytokine immune response. J Biol Regul Homeost Agents. 2018 Jul-Aug;32(4):763-768. PMID: 30043558.
Schnedl WJ, Schenk M, Lackner S, Enko D, Mangge H, Forster F. Diamine oxidase supplementation improves symptoms in patients with histamine intolerance. Food Sci Biotechnol. 2019 May 24;28(6):1779-1784. doi: 10.1007/s10068-019-00627-3. PMID: 31807350; PMCID: PMC6859183.