Главоболието е разпространено неразположение, което в повечето случаи е индикатор за подлежащ здравословен проблем, стрес или претоварване. При хората, страдащи от хистаминова непоносимост, болката в главата е един от първите сигнали за нередности в организма. За съжаление, този неприятен симптом често се подценява или пренебрегва, тъй като може да бъде предизвикан от множество фактори. Освен това, главоболието, индуцирано от акумулиране на хранителен хистамин може да се появи до 3 дни след консумация на продукти с високо съдържание на веществото. Поради тази причина голяма част от пациентите започват да асоциират болезненото усещане с повишаване на хистаминовите нива едва след като хистаминовата непоносимост бъде установена от специалист.
Хистаминовото главоболие е симптом, към който трябва да се подхожда с особено внимание. При някои хора то се превръща в хроничен проблем, който сериозно влошава качеството на живот и затруднява изпълнението на ежедневните задължения у дома и на работа. За щастие съществуват различни техники, които помагат за редуциране на болката в главата и подобряване на свързаните с нея неразположения.
Защо хистамина предизвиква главоболие
Множество научни изследвания показват, че хистаминът е пряко свързан с появата на главоболие и мигрена. Според специалистите, биогенният амин активира различни сигнални пътища в нервната система, които предизвикват болезненост в областта на главата. Този ефект се наблюдава както при прекомерна консумация на хистамин – съдържащи храни и напитки, така и при хора с ниска активност на ензима ДАО, отговорен за разграждането на хистамин в храносмилателния тракт. Тоест, хистаминовото главоболие може да се прояви не само при пациенти с непоносимост към хистамин, а и при рязко покачване на хистаминовите нива.
Известно е, че негативният ефект на хистамина се дължи до голяма степен на неговите вазолидиращи свойства. Това е способността на някои вещества да разширяват кръвоносните съдове и да повишават притока на кръв в дадена област. Именно по този начин биогеният амин провокира някои от характерните симптоми на алергична реакция, като подуване и зачервяване. По сходен начин покачването на хистаминовите нива води до прекомерна вазолидация в тъканите, заобикалящи мозъка. Този процес провокира покачване на налягането, притискане на рецепторите за болка, разположени в главата и съдово (или васкуларно) главоболие.
Специфики на хистаминовото главоболие
Различни тестове показват, че акумулирането на голяма доза хистамин в организма отключва т.нар. клъстерно главоболие или хистаминова цефалгия. Смята се, че този вид главоболие е най – неприятен, тъй като предизвиква повтарящи се пристъпи на болка, които се проявяват в кратки времеви периоди (клъстери).
Всеки индивидуален пристъп може да продължи от 15 минути до 3 часа и скоро да бъде последван от друг. Епизодите са между 1 и 4 дневно и типично се проявяват по едно и също време. Обикновено след известно време се наблюдава период ремисия. Друг път клъстерите продължават с месеци. Болезнеността често засяга само едната страна на главата и може да бъде много интензивна или продължителна. Главоболието е придружено от поне един от следните симптоми:
- Хрема
- Сълзене
- Зачервяване и оток на клепача
- Избиване на пот по лицето
- Свиване на зеницата
- Отпускане на горния клепач
Не всички страдащи от хистаминова непоносимост страдат от клъстерно главоболие. При някои болката не е толкова интензивна, а при други се появява мигрена. Повече информация за хистамина и връзката му с патогенезата на главоболието и мигрената можете да намерите тук!
Как да облекчите болката в главата по естествен начин
Хистаминовто главоболие е специфичен проблем, причинен от високите стойности на хистамин в тялото. Логичният начин за терапия и превенция на този тип главоболие е редуцирането на хистаминовите нива. Това може да бъде постигнато най – лесно чрез спазване на специфичен хранителен режим. В случай че понижената активност на ензима ДАО е това, което провокира акумулирането на хистамин, приемът на ДАО сумплемент е надежден начин за възстановяване на вътрешния баланс. Освен чрез промяна в диетата и прием на подходяща хранителна добавка, главоболието може да се повлияе положително и от някои алтернативни техники.
Акупресура
Акупресурата е алтернативен терапевтичен метод, произхождащ от Древен Китай. Техниката представлява оказване на механичен натиск върху определени сензитивни точки по тялото с цел облекчаване на болка или третиране на различни неразположения. Смята се, че положителното въздействие на акупресурата се дължи на освобождаването на енергийния поток в точките, в които той е бил нарушен. Техниката се състои в мануално притискане на точно определени точки с помощта на пръсти, длани, лакти или специални устройства.
Точка Хъ-гу
Тази точка е разположена в меката част на дланта, разположена между основата на палеца и показалеца. Хъ-гу е универсална точка, която помага в терапията на различни състояния, в това число главоболие. За да намерите точното ѝ разположение е достатъчно да притиснете палеца към показалеца на същата ръка. Най – високата част, която се образува в меката част между двата пръста е точка Хъ-гу.
След като сте локализирали точката, можете да отпуснете ръката си и леко да разтворите пръсти. С палеца и показалеца на другата ръка обхванете точката отгоре и отдолу и приложете умерен продължителен натиск. Масажирайте в продължение на 2 – 3 минути и повторете на другата ръка. Акуоресурата на Хъ-гу бързо облекчава главоболието.
Точка UB-2
Това са две точки, разположени от вътрешната страна на всяка вежда, на мястото, където мостът на носа се среща с костта на веждите. За масажирането им се използват показалците на двете ръце. Прилага се умерен натиск, който се задържа за 10 – 20 секунди. Правят се 2 – 3 серии, след което веждите внимателно се поглаждат с пръсти в посока от центъра на лицето към слепоочията. Тези точки се използват за бързо облекчаване на мигрената и главоболието и акупресурата върху тях има почти мигновен ефект.
Раздвижване на врата
Упражненията за раздвижване на врата подобряват кръвообращението в мозъка и главата и помагат за редуциране на напрежението. Според различни клинични тестове, пациенти с клъстерно главоболие получават значително подобрение на симптомите и редуциране на проявленията и интензитета на болката при редовно раздвижване на врата и раменете.
Упражненията могат да се извършват в седнало или легнало положение, с изправен гръб. Освен типичната загрявка на вратните мускули, специалистите препоръчват стимулиране на мускулатурата на шията. За целта трябва да заемете удобна поза с изправен гръб и да максимално да притиснете брадичка към гърлото си, но без да отваряте уста и да накланяте главата си. Задръжте в тази поза за няколко секунди и отпуснете. Това упражнение активизира мускулите на лицето и отпуска челюстта.
Дълбоко дишане
Дълбокото дишане е всепризнат метод за подобряване на цялостното здравословно състояние и тонуса. Освен че подпомага кръвообращението и регулира сърдечния ритъм, дълбокото дишане възстановява вътрешния баланс и релаксира всички мускули в тялото. Редовното практикуване на съзнателно дълбоко дишане подпомага ендокринните процеси, стимулира имунитета и минимизира появата на главоболие.
Ако болката вече ви е споходила, техниката спомага за оросяване на мозъка и насищане на клетките с кислород. Това съкращава продължителността на главоболието и тонизира мозъка и тъканите в главата, като едновременно с това редуцира напрежението в засегнатия участък. За да дишате дълбоко трябва да седнете с изправен гръб. При вдишване насочете дъха към диафрагмата, а не го задържайте с белите дробове. Специалистите препоръчват да си представяме, че диханието преминава през центъра на болката и я неутрализира. Най – лесната техника представлява повтаряне на равни интервали от вдишване, задържане и издишване.
Други методи, които помагат за облекчаване на главоболието са:
- Йога
- Медитация
- Прогресивна мускулна релаксация
- Кардио упражнения
Източници
Worm, J., Falkenberg, K. & Olesen, J. Histamine and migraine revisited: mechanisms and possible drug targets. J Headache Pain 20, 30 (2019). https://doi.org/10.1186/s10194-019-0984-1
Yuan H, Silberstein SD. Histamine and Migraine. Headache. 2018 Jan;58(1):184-193. doi: 10.1111/head.13164. Epub 2017 Sep 1. PMID: 28862769.
de-la-Puente-Ranea L, Gil-Martínez A, Rodríguez-Lopez O, González-Gutiérrez P, Mangas-Guijarro MÁ, Navarro-Fernández G. Manual therapy and exercise for patients with cluster headache. EXCLI J. 2021 May 25;20:948-955. doi: 10.17179/excli2021-3763. PMID: 34177410; PMCID: PMC8222635.