Според едно определение стресът е състояние, при което организмът мобилизира силите си на съпротивление под въздействие на напрежение, предизвикано от застрашаваща ситуация. Всеки фактор, който може да предизвика такъв ефект се определя като стресор. Стресорите могат да бъдат вътрешни и външни. Те предизвиква специфичен биологичен отговор, при който с организма се отделя голямо количество хормони и химикали. Тези вещества активират т.нар. „бий се или бягай“ режим, чиято основна функция е да подобри способностите за защита или бягство от стресора.
В миналото, както и днес, стресът може да бъде животоспасяващ в определени ситуации, като инциденти. При някои хора, стресът, предизвикан от изпълнението на важни задачи или явяване на изпити може да повиши продуктивността и да доведе до по – добри резултати. Системният стрес, обаче, има негативен ефект върху цялостното здраве и значително да влоши симптомите на някои заболявания.
Според някои изследвания хроничният стрес оказва въздействие върху експресията и активността на някои имунни клетки и техните медиатори. Така той участва в регулацията на клетъчния алергичен отговор, провокирайки физически симптоми. Различни учени докладват, че влиянието на стреса върху мастоцитите се асоциира със задълбочаване на проявленията на хистаминова непоносимост. Това навежда специалистите на мисълта, че овладяването на стреса може да окаже благоприятен ефект при пациенти с непоносимост към хистамин
Стресът като кофактор в патогенезата на хистаминовата непоносимост
Хистаминът е биогенен амин, който се секретира от специализирани имунни клетки, наречени мастоцити. Това са бели кръвни телца, които се активират под въздействие на алерген. Техните секреторни гранули освобождават хистамин и други химикали в кръвта, чиято функция е да неутрализират антигена. Протичането на този верижен процес провокира алергичен отговор, при който се появяват характерните симптоми на алергична реакция, като кашлица, кихане, сълзене на очите, повишено отделяне на секрети, сърбеж, зачервяване и др. Всичко това се случва с цел извеждане на алергена от тялото. Освен постъпването на антигени, мастоцитната и активност и секрецията на хистамин могат да бъдат провокирани и от други фактори, в това число хроничният стрес.
Клинични данни
Нарастващ брой научни изследвания се фокусират върху връзката между стреса и хистаминовата непоносимост. Според наличната информация, системният стрес провокира дегранулиране на мастоцитите и повишено отделяне на хистамин и други възпалителни медиатори в различни тъкани. Това се случва посредством симпатиковата нервна систем. Активирането на оста хипоталамус – хипофиза – надбъбречна жлеза стимулира освобождаването на невропептиди, които се свързват с рецепторите на мастоцитите и задействат дегранулиране.
Данните от едно изследване върху лабораторни плъхове показват, че стресът провокира акумулиране на мастоцити в храносмилателния тракт и повишава нивата на хистамин в червата. Освен натрупването на химикала, мастоцитната свръхактивност при стрес може да инхибира ензима ДАО, който отговаря за разграждането на хистамин. Това двойно действие може да доведе до осезаемо влошаване на симптомите на хистаминова непоносимост дори при спазване на строг нискохистаминов режим. Точно затова минимизирането на стреса е есенциално за здравето на пациенти с непоносимост към биогенни амин.
Техники за овладяване на стреса
Първата стъпка към справянето със системния стрес е идентифицирането на стресорите. Когато знаем какво ни стресира, можем да се фокусираме върху начините за неутрализиране или овладяване на напрежението.
Физическа активност
Доказано е, че умерената физическа активност повишава тонуса и помага за редуциране на психо – емоционалния и физиологичен стрес. В същото време липсата на движение повишава стресовите нива, влошава настроението и се отразява негативно върху продуктивността.
Най – добрият начин да освободите напрежението с помощта на спорт е постоянството. 30 минути йога у дома или джогинг в парка дневно ще направят чудеса както за емоционалното ви състояние, така и за цялостното ви здраве.
Тъй като физическото претоварване също провокира освобождаване на хистамин от мастоцитите е добре да се придържате към балансирани тренировки. Някои изследвания показват, че кардио упражненията и тренировките с различни нива на съпротивление са най – подходящи за хора с хистаминова непоносимост.
Друг важен фактор е средата, в която тренирате. Ако се чувствате дискомфортно в спортната зала или фитнеса, миризмата и температурата не ви харесват и треньорът ви напряга, това може да има обратен ефект. Неприятната обстановка също може да повиши стреса. Като алтернатива може да спортувате в парка или у дома. Онлайн абонамент към видеа с упражнения е лесен начин да получите специализирани насоки в комфорта на дома си.
Медитация
Медитацията е отличен метод за освобождаване на стреса и възстановяване на хомеостаза в организма. Освен че помагат за подобряване на контрола над реакциите в случай на стрес, медитативните техники подобряват имунната функция и укрепват здравето. Някои специалисти препоръчват медитация след тренировка. Според различни изследвания върху спортисти дълбокото отпускане редуцира физиологичния стрес, който може да провокира мастоцитна дегранулация, и понижава интензитета на мускулната треска.
Планиране и организация
Редица социологически проучвания показват, че липсата на организация и лошото менажиране на времето са сред най – честите контролируеми фактори, които увеличават нивото на хроничен стрес в ежедневието. Липсата на план за деня и хаосът затормозяват аналитичните способности на мозъка понижават работната продуктивност. Този проблем лесно може да бъде решен с помощта на правилно планиране. За целта можете да използвате апликация на телефона или компютъра си, която да ви напомня за важните събития и задачи.
Пълноценен сън
Сънят е есенциален за възстановяване и детоксикация на организма. Системната липса на достатъчно количество качествен сън задейства стресовите механизми в организма. В същото време хроничният стрес влошава качеството на съня и удължава времето, необходимо за заспиване. В дългосрочен план този омагьосан кръг може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Съществуват различни методи, които бихте могли да опитате, за да възстановите съня си:
- Медитирайте преди лягане.
- Откажете се от екраните и мобилните устройства поне 1,5 часа преди сън. Взирането в екрана и електромагнитната радиация провокират повишена секреция на стресови хормони и затормозяват съня.
- Пийте успокояващ чай.
- Слушайте релаксираща музика.
Магнезиеви добавки
Хроничният стрес е сериозен проблем, който често води до изчерпване на нутритивните резерви. Това допълнително влошава неблагоприятните симптоми. Много от хората, подложени на системен стрес страдат от дефицит на магнезий. Ниските магнезиеви нива могат да влошат състоянието на хора с хистаминова непоносимост.
От една страна недостигът на минерала засилва стресовата реакция на организма. В същото време есенциалният нутриент влияе върху активността на ензима ДАО и нивата на хистамин. Анализът на едно изследване ясно показва, че понижаването на магнезиевите нива е в правопропорционална зависимост с количество хистидин, преобразуван в хистамин. Допълнителният прием на магнезий помага за възстановяване на минералните резерви и редуциране на хистаминовите нива.
ДАОфуудПлюс
ДАОфуудПлюс е специализирана хранителна добавка, предназначена за регулиране на нивата на ДАО и подобряване на симптомите на хистаминова непоносимост. Една таблетка от суплемента предоставя на организма Диамин Оксидаза с 22 000 HDU, под форма, която е максимално близка до естествено синтезирания в тялото ензим. Това гарантира оптималната усвоимост на активното вещество. Благодарение на добавените кверцетин и витамин С, добавката бързо дава положителни резултати. Приемът на DAOfoofPlus е ефикасно средство за контролиране на хистаминовата непоносимост, особено в случаите на хроничен стрес!
Източници
Baldwin AL. Mast cell activation by stress. Methods Mol Biol. 2006;315:349-60. doi: 10.1385/1-59259-967-2:349. PMID: 16110169.
Eutamene H, Theodorou V, Fioramonti J, Bueno L. Acute stress modulates the histamine content of mast cells in the gastrointestinal tract through interleukin-1 and corticotropin-releasing factor release in rats. J Physiol. 2003 Dec 15;553(Pt 3):959-66. doi: 10.1113/jphysiol.2003.052274. Epub 2003 Oct 10. PMID: 14555722; PMCID: PMC2343625.
Ito C. The role of brain histamine in acute and chronic stresses. Biomed Pharmacother. 2000 Jun;54(5):263-7. doi: 10.1016/S0753-3322(00)80069-4. PMID: 10917464.