Хистаминовата непоносимост се определя като липса на равновесие между натрупания в организма хистамин и способността за разграждането му. Терминът се отнася до неимунологична патология, при която поетият с храната хистамин не е висок, но неговото разграждане е намалено. В следствие на нарушения хистаминов метаболизъм при някои хора се развива чувствителност към нормални или дори ниски нива на биогенния амин в храната. Това обикновено се случва когато активността на ензима ДАО е нарушена.
Състоянието засяга нарастващ брой хора и се асоциира с развитие на различни здравословни заболявания и неразположения. Към момента има само няколко научни статии за хистаминовата непоносимост при децата. Въпреки това специалистите са мнение, че проблемът изключително актуален в клиничната педиатрия, тъй като все повече деца проявяват симптоми на непоносимост към химикала.
Хистаминов метаболизъм
Хистаминът е есенциален биогенен амин, който взема участие в множество витални процеси. Веществото влия върху храносмилането, когнитивната дейност, локалния имунен отговор, сърдечносъдовата дейност, съня и др. Поддържането на нивата му в норма е жизненоважно за предотвратяването на различни патофизиологии, свързани с прекомерното му натрупване в организма. Двата ензима, отговорни за метаболизирането на хистамина са DAO и HNMT.
HNMT се грижи за разграждането на вътреклетъчния хистамин и се среща в нервната система и различни органи. Концентрацията на DAO е много по – голяма от тази на HNMT, тъй като той отговаря за метаболизма на извънклетъчния хистамин и предотвратява абсорбцията му от червата. Нарушената активност или спад в нивата на DAO води до акумулиране на биогенния амин в организма и предизвиква характерните за хистаминовата непоносимост симптоми. В дългосрочен план това може да предизвика развитие на различни остри и хронични състояния.
Как да различите хистаминовата непоносимост от хистаминовата интоксикация
Хистаминът причинява типичните симптоми на алергична реакция както при възрастните, така и при децата. За родителите е важно да различават кога това се случва в следствие на прекомерна консумация на хистамин – съдържащи храни и кога патологията е в следствие на нарушен хистаминов метаболизъм.
Проявленията на хистаминова непоносимост не са еднократни, а персистират във времето. За разлика от случаите на интоксикация, те се появяват дори когато в организма е попаднала малка доза от веществото. Това обяснява появата на привидно алергични симптоми след хранене при малките деца. При интоксикацията реакцията е внезапна и много остра. Най – често се предизвиква от консумация на риба, неправилно съхранена храна и ферментирали и зрели сирена.
Хистаминова непоносимост при децата
Алергията и хистаминовата непоносимост протичат по сходен начин. Точно затова много родители отдават симптомите по – скоро на алергична реакция, отколкото на по – сериозно състояние. Това забавя диагностицирането на състоянието и може да доведе до задълбочаване на проявленията.
Медицинските и статистически данни показват, че едва 20% от случаите на хистаминова непоносимост са при деца. Според експертите, обаче, тази информация може и да е подвеждаща, тъй като установяването на заболяването при малчуганите е много по – трудно. За разлика от възрастните, те не могат да обяснят добре кога и какво провокира неразположението и да опишат усещанията си. Това прехвърля отговорността почти изцяло върху възрастните.
Симптоми
При анализа данните от едно изследване, екипът от учени забелязва, че най – разпространеният симптом на хистаминова непоносимост при децата е стомашно – чревното неразположение. Оплакванията при педиатричните пациенти включват болка в коремната област, диария, запек, храносмилателни проблеми. Други често срещани проявления включват:
- Пруритус
- Обрив
- Бронхоспазми
- Кашлица
- Главоболие
- Гадене
- Тахикаридя
Освен това специалистите установили, че при по – малките се проявяват около 3 симптома едновременно, докато при възрастните тази бройка може да надмине 20. Това допълнително може да обърка лекарите и да затрудни поставянето на диагноза.
Рискови фактори
Резултатите от едно изследване показват, че серумните нива на DAO са занижени при около 8% от децата, които консумират хистамин – съдържащи храни и се оплакват от абдоминална болка. Тестовете показват, че дефицитът на ензима при децата може да бъде причинен от редица фактори, включително наличие на различни заболявания:
- Целиакия
- Остър гастроентерит
- При продължителна диария
- Стомашно – чревни увреждания
За разлика от при възрастните, при децата хистаминовата непоносимост се проявява по – често при момчетата. Други рискови фактори включват:
- Прием на определени медикаменти
- Консумация на храни, които инхибират активността на ензима DAO (риба, някои видове сирена, кисело зеле и други ферментирали продукти, някои видове наденица и др.)
- Мастит при кърмещите жени. В едно проучване се наблюдава повишена концентрация на хистамин и DAO – инхибиращи молекули в кърмата на майки с мастит. Учените са на мнение, че това повишава риска от нарушения в хистаминовия метаболизъм при бебетата и децата.
Диагностициране
На базата на проведените изследвания и наличната научна литература, специалистите определят няколко критерия за диагностициране на хистаминова непоносимост при децата. Първият фактор е наличие на хронична коремна болка. Вторият критерий е подобряване на симптомите при спазване на нискохистаминова диета. Според учените ниските серумни нива на DAO са потвърждение за диагнозата. Някои
Терапия на хистаминова непоносимост при децата
Голяма част от възрастните пациенти с непоносимост към хистамин се повлияват добре от прием на специализирани хранителни добавки за регулиране на активността на DAO. Към момента няма научни изследвания за ефекта на подобни суплемнти при деца. Въпреки това анализът на проведените проучвания и тестове установява, че поне 50% от педиатричните пациенти с ниски нива на DAO се повлияват добре от диета с ниско съдържание на хистамин. Други ефективни техники включват терапия с антихистамини и суплементиране с цинкови добавки.
Източници
Nazar W, Plata-Nazar K, Sznurkowska K, Szlagatys-Sidorkiewicz A. Histamine Intolerance in Children: A Narrative Review. Nutrients. 2021 Apr 28;13(5):1486. doi: 10.3390/nu13051486. PMID: 33924863; PMCID: PMC8144954.
Kacik J., Wróblewska B., Lewicki S., Zdanowski R., Kalicki B. Serum Diamine Oxidase in Pseudoallergy in the Pediatric Population. Adv. Exp. Med. Biol. 2017;1039:35–44.
Tanaka Y., Mizote H., Asakawa T., Kobayashi H., Otani M., Tanikawa K., Nakamizo H., Kawaguchi C., Asagiri K., Aki-yoshi K., et al. Clinical Significance of Plasma Diamine Oxidase Activity in Pediatric Patients: Influence of Nutritional Thera-py and Chemotherapy. Kurume Med. J. 2003;50:131–137.