Депресията е сериозно състояние, което може да предизвика сериозни проблеми в иначе продуктивния живот на засегнатия. През последните десетилетия заболяването засяга все повече хора от всички възрастови групи, в това число подрастващи и деца. При някои хора депресивната наклонност може да бъде генетично наследена, докато при други се провокира от различни ендо и екзогенни фактори.
Скорошни проучвания показват, че съвременните хора страдат от различни видове депресия. Според някои изследвания стресът и възпалението повишават риска от развитие на състоянието. Клиничните данни сочат, че инфламаторните медиатори, секретирани от имунната система могат да повлияят върху активността на невротрансмитерите, в това число серотонина, и така да индуцират депресивната симптоматика.
През последните години учените все по – задълбочено изследват връзката между повишените плазмени нива на хистамина, акумулирането на веществото в мозъка и развитието на депресия.
Функции на хистамина в организма
Хистаминът е биогенен амин с широк спектър от биологични ефекти върху различни видове клетки в човешкото тяло. Ефекта на веществото се медиира в зависимост от това кой хистаминов рецептор бъде активиран (H1R, H2R, H3R, H4R) и коя клетка бъде засегната.
Основната концентрация на хистамин е в стомашно – чревния тракт, където аминът въздейства върху храносмилането, перисталтиката и метаболизма. Възпалителният медиатор се съхранява най – вече в мастоцитите, които го освобождават в следствие на имунен отговор. Когато бъде секретиран, той предизвиква алергична реакция и възпаление. В дългосрочен план високите нива на веществото могат да провокират развитие на различни хронични заболявания с възпалителен характер.
Освен въздействието си върху храносмилателната система, хистамина оказва влияние и върху когнитивната дейност. Съдържа се в малки количества в мозъка, където изпълнява ролята на невротрансмитер.
Хистамин – разграждащи ензими
Има два различни ензима, отговорни за инактивирането на хистамина – DAO (ДАО) и HNMT.
Активността на ДАО е основно в храносмилателния тракт, където ензима осъществява неутрализирането и екскрецията на хистамина, попаднал в организма чрез храната. Ензимът се среща още в бъбреците и плацентата, но експресията му в централната нервна система е ниска или нулева. Въпреки това ниската активност на DAO може да доведе до повишаване на абсорбцията на хистамин в организма и повишаване на концентрацията му кръвта.
При хората, HNMT е концентриран в различни органи, най – вече в черния дроб, бъбреците и мозъка. Той отговаря за метилирането на хистамина, а метилираните метаболити на биогенния амин се екскретират в урината. Това предполага важната роля на ензима в хистаминовия метаболизъм. Различни проучвания изследват връзката между активността на HNMT в мозъка и развитието и прогресията на различни невропсихични разстройства. Към момента, обаче, учените все още не са на ясно дали нарушената функция на ензима е следствие или предпоставка за заболяване.
Хистамин в мозъка
В ролята си на невротрансмитер, хистамина изпълнява важни функции в мозъка. При оптимална концентрация той повишава фокуса и бдителността, намалява усещането за болка, редуцира желанието за ядене, насърчава будността като потиска съня. Освен това въздейства върху паметта, концентрацията и способността за учене.
Нарушеният хистаминов метаболизъм в мозъка се асоциира с различни неврологични заболявания, в това число множествена склероза и депресия. Освен това учените са установили, че покачването на плазмените нива на хистамина увеличава пропускливостта на кръвно – мозъчната бариера. Това води до инфилтрация на инфламаторни медиатори в централната нервна система, предизвиквайки възпаление.
Връзката между хистамина и депресията
Психичните заболявания, като депресията, до голяма степен засягат централната нервна система. Въпреки че основната невропатология на депресивното заболяване все още не е изяснена, съществуват няколко хипотези, които внасят светлина в проблема. Според една от тях различни възпалителни медиатори в човешкия организъм играят роля на прекурсори на специфични биохимични реакции и процеси, които провокират симптомите на депресия. Едно от тези инфламаторни вещества е хистамина.
Анализът на различни тестове показва, че съществува обратнопропорционална зависимост между нивата на хистамин и серотонин в мозъка. Данните от скорошно проучване сочат, че освобождаването на хистамин в следствие на възпалителен отговор притежава потенциала да инхибира секрецията на серотнин. Освен това високите нива на хистамин в кръвта имат сходен ефект.
Като есенциален участник в регулацията на настроението и психо – емоционалното състояние, серотонина играе важна роля в патогенезата на депресията. Ниските нива на невротрансмитера са сред основните фактори, които могат да отключат състоянието. Тоест, съществува тясна връзка между хистамина и развитието на депресия.
Какво може да се направи
Ако страдате от депресия е най – добре да се консултирате със специалист, който да ви помогне да разберете каква е причината за състоянието ви. В повечето случаи се препоръчва холистичен подход, който включва промяна в начина на живот, подобряване на диетата и хранителните навици и различни практики за овладяване на стреса и емоциите. Положителен резултат дават:
- Йога
- Медитация
- Поведенческа терапия
- Дихателни техники
- Психотерапия
- Ароматерапия
- Физическа активност
- Пълноценен сън и др.
Тъй като понижената DAO активност допринася за акумулирането на хистамин в кръвта, а от там и в мозъка, ензимът също има отношение към проявленията на депресия. Това обяснява положителното въздействие на нискохистаминовата диета при някои пациенти. Повече за ДАО и хистамина можете да прочетете на нашия сайт!
Източници
Hersey M, Hashemi P, Reagan LP. Integrating the monoamine and cytokine hypotheses of depression: Is histamine the missing link? Eur J Neurosci. 2022 May;55(9-10):2895-2911. doi: 10.1111/ejn.15392. Epub 2021 Aug 2. PMID: 34265868.
Shulpekova YO, Nechaev VM, Popova IR, Deeva TA, Kopylov AT, Malsagova KA, Kaysheva AL, Ivashkin VT. Food Intolerance: The Role of Histamine. Nutrients. 2021 Sep 15;13(9):3207. doi: 10.3390/nu13093207. PMID: 34579083; PMCID: PMC8469513.
Brown RE, Stevens DR, Haas HL. The physiology of brain histamine. Prog Neurobiol. 2001 Apr;63(6):637-72. doi: 10.1016/s0301-0082(00)00039-3. PMID: 11164999.
Yoshikawa T, Nakamura T, Yanai K. Histamine N-Methyltransferase in the Brain. Int J Mol Sci. 2019 Feb 10;20(3):737. doi: 10.3390/ijms20030737. PMID: 30744146; PMCID: PMC6386932.
Hersey M, Samaranayake S, Berger SN, Tavakoli N, Mena S, Nijhout HF, Reed MC, Best J, Blakely RD, Reagan LP, Hashemi P. Inflammation-Induced Histamine Impairs the Capacity of Escitalopram to Increase Hippocampal Extracellular Serotonin. J Neurosci. 2021 Jul 28;41(30):6564-6577. doi: 10.1523/JNEUROSCI.2618-20.2021. Epub 2021 Jun 3. PMID: 34083254; PMCID: PMC8318079.