През последните няколко десетилетия човечеството претърпява невероятен технологичен и информационен прогрес. Това налага прогресивното внедряване на множество електронни устройства в ежедневния и професионален живот. С нарастващото потребление на комуникационните услуги се увеличава и необходимост от оптималното и безпроблемно функциониране на поддържащите ги мрежи.
Това, което мнозина не подозират е, че тези нови удобства, които са се превърнали в интегрална част от модерното битие, генерират колосално количество радиочестотна радиация, която непрестанно ни облъчва. Както се оказва, прекомерната експозиция на нейонизиращи електромагнитни полета (ЕМП) не е толкова безобидна, колкото често се представя.
Според множество независими научни изследвания хроничното излагане на електромагнитна радиация (ЕМР) може да доведе до сериозни здравословни проблеми и значително да влоши качеството на живот. Тези тревожни открития се потвърждават и от нарастващия брой на страдащите от електромагнитната хиперчувствителност (ЕХЧ). Макар все още непризната от СЗО като заболяване, ЕХЧ е реален физиологичен проблем. Данните сочат, че състоянието може да бъде диагностицирано с помощта на конкретни биомаркери. Един от основните показатели за наличие на синдрома е хистамина.
Най – важното за ЕХЧ
Електрохиперчувствителността е специфичен синдром, който се изразява в общо неразположение и може да засегне различни витални системи в човешкия организъм. Състоянието може да се развие както в следствие на хронична експозиция на ЕМР, така и при краткотрайно съприкосновение с нейонизиращи ЕМП. Проявленията на ЕХЧ зависят от степента на развитие на заболяването. Характерно при повечето пациенти е, че симптомите се задълбочават с интензитета и продължителността на излагане на нискоенергийна радиация.
СЗО класифицира ЕХЧ в една категория със Синдрома на множествена химическа чувствителност (MCS). Най – общо това са немедицински състояния, при които се наблюдава хронично нискостепенно възпаление и автоимунен отговор. Тези реакции се предизвикват от фактори на околната среда.
Диагностициране на ЕХЧ
Преди 13 години екип от учени, ръководен от световно признат специалист по онкологични заболявания стартира създаването на база данни с информация относно пациенти с ЕХЧ и MCS. На базата на събраната информация специалистите разработват рамка за диагностициране на електрохиперчувствителност, която се базира на изследване на конкретни биомаркери:
- Хистамин
- Витамин Д
- С – реактивен протеин
- Антитела миелин
- Маркери мелатонин – креатинин
- Hsp 27 и Hsp70 – протеини на топлинния шок
- Имуноглобулин Е
За да бъде потвърдена диагнозата се извършват и допълнителни изследвания и тестове, които изключват наличието на други заболявания и психосоматично разстройство. В допълнение, екипът изследва ефекта на ЕМР върху мозъка с помощта на различни скенери и томографи.
Този комплексен подход е основно стъпало към признаването на ЕХЧ като реално заболяване с физиологични проявления. Работата на екипа тотално променя диагностичната рамка на електрохиперчувствителността и дава възможност за лечение и предотвратяване на състоянието.
Симптоми на ЕХЧ
Проявленията на електромагнитната хиперчувствителност варират от пациент до пациент. Въпреки това лекарите и учените забелязват, че има симптоми, които са почти универсални. Първото и най – често оплакване при почти всички засегнати е главоболието. Други характерни симптоми са:
- Парене по кожата
- Болка и заглъхване на ушите
- Световъртеж и замайване
- Шум в ушите, звънене
- Замъглено зрение
- Болка и слабост в ставите и мускулите
- Проблеми със слуха
- Кожни лезии
В дългосрочен план ЕХЧ може да доведе до много по – сериозни здравословни проблеми. Системното излагане на ЕМР доказано повишава риска от развитие на редица хронични заболявания, сред които:
- Диабет тип II
- Когнитивни нарушения
- Различни видове рак
- Нарушения на централната нервна система
- Репродуктивни проблеми
- Сърдечносъдови заболявания
Според специалистите една от главните причини за негативното въздействие на нейонизиращата радиация е повишаването на нивата на оксидативен стрес в организма. Акумулирането на свободни радикали отслабва естествената имунна защита и понижава регенеративната способност на клетките. Освен това постоянното възпаление допълнително затруднява естествените биологични функции и влошава общото здраве.
ЕХЧ и хистамина
Данните от проучванията на гореспоменатия научен екип идентифицират хистамина като основен биомаркер за идентифициране на ЕХЧ. Изследванията сочат, че при пациенти със симптоми на ЕХЧ се наблюдава осезаемо повишаване на хистаминовите нива. Това потвърждава, че високата концентрация на биогенния амин без диагностицирана алергия е показател за наличие на ЕХЧ.
Хистаминът е специфичен химикал с двойствен характер, който изпълнява важни функции в човешкото тяло. В оптимални дози веществото регулира имунната дейност, има отношение към храносмилателната функция и работата на нервната система и мозъка. При попадане на дразнител в тялото, хистамина предизвиква добре познатата алергична реакция.
Проблемите с биогенния амин настъпват при натрупването му в тялото. Основните причини за това са две: нарушена функция на ензимите, отговорни за разграждането му и акумулиране в следствие на екзогенни фактори (консумация на определени храни и напитки, лекарства). Според научните открития при минимум 1/3 от хората с ЕХЧ се наблюдава повишаване на хистаминовите нива. Интересното е, че при тези пациенти няма друга предпоставка за натрупване на химикала.
Изводът на специалистите е, че хистамина играе ключова роля в патогенезата на ЕХЧ. Специфичното въздействие на веществото върху организма обяснява много от симптомите на синдрома. Въпреки че все още не е ясно как нейонизиращата радиация провокира повишаване на хистаминовите нива в кръвта, специалистите се тревожат, че хроничното излагане на ЕМП може да отключи заболявания, свързани с натрупване на хистамин.
Контрол над хистамина
Регулацията на хистаминовите нива в организма се извършва от два ензима – DAO и HNMT. DAO отговаря за разграждането на основната част от биогенния амин и се намира най – вече в храносмилателния тракт. Ниската активност на този ензим се асоциира с повишаване на нивата на химикала.
Някои специалисти препоръчват прием на хранителни добавки за регулиране на DAO и подобряване на хистаминовите нива при повишени стойности на химикала в случай на ЕХЧ. Тук можете да поръчате ДАОФууд Плюс – специализиран суплемент, който подобрява активността на DAO и спомага за контрол над хистаминовите нива!
Източници
Belpomme D, Irigaray P. Electrohypersensitivity as a Newly Identified and Characterized Neurologic Pathological Disorder: How to Diagnose, Treat, and Prevent It. Int J Mol Sci. 2020 Mar 11;21(6):1915. doi: 10.3390/ijms21061915. PMID: 32168876; PMCID: PMC7139347.
Marchi N., Cavaglia M., Fazio V., Bhudia S., Hallene K., Janigro D. Peripheral markers of blood-brain barrier damage. Clin. Chim. Acta. 2004;342:1–12. doi: 10.1016/j.cccn.2003.12.008.
Rosa AC, Fantozzi R. The role of histamine in neurogenic inflammation. Br J Pharmacol. 2013 Sep;170(1):38-45. doi: 10.1111/bph.12266. PMID: 23734637; PMCID: PMC3764847