С напредването на медицината става все по – лесно да изследваме взаимовръзките между биологичните процеси и директния и индиректния ефект, който различни заболявания оказват върху различни органи и системи в човешкото тяло. Научните открития, направени през последните 2 десетилетия тотално промениха разбиранията относно ролята на костната система в поддържането на общото здраве.
Днес знаем, че костите не са статични структури, които изпълняват само една функция, а живи органи, които притежават способността да се променят и да се влияят от различни тригери и здравословни състояния. Напоследък това провокира интереса на учените относно корелацията на алергиите и състоянието на костите. По точно, специалистите се опитват да установят дали алергиите и тяхната терапия биха могли да повлияят негативно върху костното здраве и да доведат до дългосрочни последствия.
Какво се случва в организма при постъпване на алерген
При постъпването на алерген в организма се задейства редица от биологични процеси, чиято основа цел е отстраняване на дразнителя. Имунната система се задейства от алерген и започва да отделя антитела, наречени имуноглобулин Е (IgE), за обезвреждането му. Това предизвиква секретиране на различни възпалителни медатори в кръвта, като хистамин, които задействат симптомите на алергична реакция. Обикновено тя се проявява в кихане, кашляне, сърбящи очи и нос, хрема, обрив и др. В по – тежки случаи може да се появи подуване на лигавиците, което да доведе до затруднен приток на въздух.
Съществуват различни видове IgE, чувствителни към различни алергени. Точно затова един човек може да е алергичен към полен, докато за друг животинската козина да причинява проблеми. Към момента не е известно защо някои хора развиват алергии, а други не и какво в организма провокира реакция към точно определени тригери. Знае се, обаче, че наличието на алергия и нейното лечение са пряко свързани с костния метаболизъм.
Имунитет и костен метаболизъм
Имунната система е създадена, за да защитава организма от различни агресори. Въпреки това алергичните и възпалителни реакции могат да доведат до негативни последици за здравето.
Данните от няколко научни изследвания показват, че в началните етапи на различни алергични състояния се наблюдава активиране на Т – клетки, мастоцити и други имунни клетки. В същото време в имунната система се отделят големи количества хистамин, цитокини и други медиатори, които предизвикват възпаление в организма. Фибробластите, епителните клетки, съдовите клетки и клетките на дихателните пътища са сред основните мишени на алергичните възпаления и също имат роля в производството на възпалителни медиатори.
Връзката между имунните и костните клетки
През последните години все повече проучвания подчертават взаимодействието между костните и имунните клетки и регулаторните механизми, които те споделят. Така например, голяма част от хемопоетичните стволови клетки се намира в костния мозък. Това са незрели клетки, които могат да се превърнат във всички видове кръвни клетки, в това число бели кръвни телца, или левкоцити (клетки на имунната система).
В допълнение, остеокласитите (клетки, отговорни за резобрцията на костно вещество)произлизат от същите миелоидни клетки, които са прекурсори на макрофаги и миелоидни дендритни клетки (фактори на вродения имунитет). Освен това много от разтворимите медиатори (цитокини, хемокини, растежни фактори) на имунните клетки участват в регулацията на дейността на остеобластите (отговарят за формирането на костна тъкан) и остеокластите.
Регулацията на костния метаболизъм от хемопоетичните и имунни клетки води до развитие на множество физиологични и патологични процеси. Според редица учени е вероятно развиващите се кръвни клетки да допринасят за костния обмен и поддържането на костната кухина посредством взаимодействие с костните клетки. Обратно, възпаленията предизвикани при алергична реакция могат да допринесат за увеличаване на костния обмен и костните патологии.
Алергии и костно здраве
Някои от последните изследвания върху връзката между костите и алергиите показват, че хистаминът е един от ендогенните фактори, които значително могат да повлияят върху костното ремоделиране. Според събраната информация, този мощен алергичен медиатор повишава костната резорбция посредством два канала на действие:
- Чрез директно влияние върху прекурсорите на остеокластите и самите остеокласти
- Индиректно, в следствие на повишена експресия на RANKL(специален протеин, който стимулира активността и формирането на остеокластите)
Повишено производство на RANKL се наблюдава при различни дегенеративни заболявания на костите, в това число артрит. Високите нива на хистамин при пациенти с алергия ускоряват костната резорбция и се свързват с повишен риск от загуба на костна маса и остеопороза.
Как да предпазите костите си ако страдате от алергия
Алергията е неприятно състояние, което трудно се контролира и лекува. Известно е, че немалка част от противоалергичните медикаменти за дългосрочна употреба могат да предизвикат редица неблагоприятни симптоми и странични ефекти, в това число остеопороза. Това означава, че е добра идея да потърсите и други начини за подобряване на алергичните симптоми и предпазване на костите си от проблеми.
Както вече споменахме, хистаминът е един от главните медиатори на алергичните симптоми. Негативното му въздействие се наблюдава при повишаване на нивата на химикала в кръвта. Това може да бъде предизвикано от увеличена секреция на веществото в следствие на реакция към алерген, повишен прием на хистамин чрез храната или ниска активност на ензима ДАО, отговорен за разграждане на биогенния амин.
Приемът на ДАОФууд Плюс допринася за нормалната активност на ензима ДАО в храносмилателния тракт и спомага разграждането на хистамин. По този начин добавката помага за овладяване на неблагоприятното въздействие на химикала в организма и може да понижи риска от костни проблеми в следствие на повишени хистаминови нива.
Източници
Gatti D, Senna G, Viapiana O, Rossini M, Passalacqua G, Adami S. Allergy and the bone: unexpected relationships. Ann Allergy Asthma Immunol. 2011 Sep;107(3):202-6. doi: 10.1016/j.anai.2011.03.018. Epub 2011 May 19. PMID: 21875537
Kinjo M, Setoguchi S, Solomon DH. Antihistamine therapy and bone mineral density: analysis in a population-based US sample. Am J Med. 2008 Dec;121(12):1085-91. doi: 10.1016/j.amjmed.2008.06.036. PMID: 19028205; PMCID: PMC2943241
Sirufo MM, Suppa M, Ginaldi L, De Martinis M. Does Allergy Break Bones? Osteoporosis and Its Connection to Allergy. Int J Mol Sci. 2020 Jan 21;21(3):712. doi: 10.3390/ijms21030712. PMID: 31973226; PMCID: PMC7037724
Lee SH, Kim TS, Choi Y, Lorenzo J. Osteoimmunology: cytokines and the skeletal system. BMB Rep. 2008 Jul 31;41(7):495-510. doi: 10.5483/bmbrep.2008.41.7.495. PMID: 18682033; PMCID: PMC2743135
Wiercigroch M, Folwarczna J. Histamina w regulacji procesów przebudowy kości [Histamine in regulation of bone remodeling processes]. Postepy Hig Med Dosw (Online). 2013 Aug 26;67:887-95. Polish. doi: 10.5604/17322693.1064029. PMID: 24018454