В предишната статия се запознахме с проявленията на мозъчната мъгла и най – често срещаните причини за нейната поява. Един от факторите, които се открояват беше повишеното ниво на хистамин в тялото. Този ценен биогенен амин изпълнява важни биологични функции в организма, но в големи количества може да причини множество неприятни симптоми и да наруши когнитивната дейност и редица жизнени процеси. Преди да преминем към начините за справяне с менталната мъгла ще обсъдим малко по – подробно въздействието на хистамина върху организма и мозъчната функция.
Хистаминът и мозъчната мъгла
Хистаминът е добре познат със способността си да задейства имунния отговор при постъпване на алерген или друг дразнител в организма, както и с участието си в храносмилането. По – малко известен факт е, че веществото изпълнява ролята на невротрансмитер и има отношение към паметта и когнитивната дейност. В оптимални дози хистаминът ускорява комуникацията между мозъчните клетки, подобрява паметта и повишава фокуса. Миналият път споменахме, че влошеният хистаминов метаболизъм в резултат на гастро – интестинални проблеми може да доведе до повишена концентрация на хистамин в кръвта и да провокира мозъчна мъгла. Други фактори, които могат да допринесат за акумулиране на веществото са повишената мастоцитна активност и консумацията на хистамин – съдържащи храни.
Ролята на мастоцитите
Мастоцитите са специални клетки, които са изключително важни за защитната функция на организма. Те вземат активно участие в борбата с патогените и възпаленията. Когато в тялото навлезе агресор, мастоцитите освобождават вещества, които предизвикват имунен отговор за извеждане на дразнителя. В някои случаи мастоцитите стават свръх активни и започват да секретират голямо количество инфламаторни химикали, в това число хистамин. Някои от причините за прекомерната мастоцитна активност включват стрес, физическо претоварване, фамилна обремененост, прием на някои медикаменти, хормонален дисбаланс и други.
Ролята на храната
Освен че се синтезира естествено, хистаминът може да постъпи в организма посредством консумация на определени храни и напитки. Такива са ферментиралите продукти, алкохола, отлежалите сирена, сушени плодове, преработени меса, патладжан, авокадо, подсладители и други. Съществуват също и продукти, които сами по себе си нямат висока концентрация на хистамин, но провокират отделянето му в организма (т.нар. хистаминолибератори). Те включват банани, домати, шоколад, бобови култури, цитруси, ядки, консерванти, оцветители и други добавки. Някои вещества, като алкохол и кофеин, инхибират активността на ДАО – ензима отговорен за разграждането на хистамина.
Как да преборите мозъчната мъгла
Мозъчната мъгла рядко е единствен симптом. Обикновено състоянието е само едно от проявленията на по – дълбок проблем. Това означава, че най – ефективният начин за справяне с нея е като разберете какво я причинява. Ако неразположението е провокирано от повишени нива на хистамин в кръвта вследствие на хистаминова непоносимост или понижена активност на ензима ДАО е логично да адресирате тях. Спазването на нискохистаминова диета ще ви помогне да ограничите екзогенния прием на химикала, а приемът на DAOfoodPlus ще балансира активността на ДАО и ще насърчи разграждането на хистамин в храносмилателния тракт. Това значително ще подобри симптомите на хистаминовата непоносимост, в това число и мозъчната мъгла. Ето и още няколко ефективни метода за преборване на замъгляването и подобряване на когнитивната дейност:
Нутриенти за отлична когнитивна дейност
Дефицитът на някои хранителни вещества може сериозно да наруши когнитивната дейност. Така например, недостигът на витамин D се свързва с влошено психоемоционално здраве, склонност към депресия и мозъчна мъгла. Допълнителният прием на витамина може да подобри паметта, концентрацията и настроението. Други важни нутриенти за поддържане на оптимална мозъчна функция и бистър ум включват:
- Омега 3 мастни киселини. Омега 3 са полиненаситени мастни киселини, които са от жизненоважно значение за менталната дейност. Те играят важна роля в развитието на мозъка, насърчават психоемоционалното здраве, подсилват паметта. Имат изразени антиоксидантни способности и противодействат оксидативния стрес, който също може да причини мозъчна мъгла. Поддържането на оптимални нива омега 3 мастни киселини подобрява фокуса и понижава риска от мозъчна мъгла.
- Магнезий. Този жизненоважен минерал е пряко свързан с нормалната мозъчна функция. Той защитава рецепторите на нервните от свръх стимулация и по този начин предпазва тях и мозъка от увреждане. Дефицитът на минерала има негативен ефект върху развитието на мозъка, паметта, концентрацията и способността за учене.
- В – комплекс. В витамините са изключително важни за дейността на нервната система. Дефицитът им може значително да влоши когнитивната дейност. Приемът на витамини от В – комплекс при пациенти с мозъчна мъгла осезаемо подобрява концентрацията, паметта и тонуса.
- Пробиотици. Пробиотиците балансират стомашно – чревното здраве и подпомагат имунната дейност. Балансираният чревен микробиом е пряко свързан с менталното състояние и здравето като цяло.
Овладяване на стреса
Стресът се смята за един от главните тригери на повечето съвременни неразположения и заболявания. Повишената секреция на стресови хормони изкарва организма от равновесие и води до редица физиологични отклонения. От една страна имунитетът отслабва, а от друга мозъкът е подложен на системно напрежение. Системното напрежение води до хроничен клетъчен дистрес и повишава нивата на оксидативен стрес. Всички тези реакции правят организма по – уязвим и податлив на възпаления, нарушават когнитивната дейност, влошават паметта и пречат на концентрацията.
Ежедневното практикуване на техники за овладяване на стреса доказано подобрява здравословното състояние и помага за справяне със симптомите на мозъчна мъгла. Медитативните практики, дихателните упражнения, физическата активност и практикуването на любими занимания са ефективни начини за редуциране на стреса. Всеки ден отделяйте по 15 – 20 минути за занимания, които ви помагат да се отпуснете и да забравите за ежедневните задължения.
Важността на съня
Сънят е жизненоважен за всички биологични процеси. По време на сън клетките на мозъка се детоксикират, регенерират и възстановяват. Нарушаването на тези процеси се свързва с хронични възпаления, повишени нива на оксидативен стрес, хормонален дисбаланс. Съвкупността от тези фактори сериозно компрометира мозъчната дейност и затруднява когнитивните процеси. Дори една нощ на безсъние или влошено качество на съня може да има осезаем ефект върху продуктивността, концентрацията и реакциите на следващия ден.
За организма е важно да получава не само достатъчно, но и качествен сън! Качеството на съня се определя от редица фактори. От значение са температурата на помещението, наличието / липсата на дразнители, удобството на леглото. Осигурете си оптимални условия на сън и се стремете да ограничите всички дразнители, в това число шумове, изкуствена светлина, взиране в екрана, неудобни дрехи. Стремете се да си лягате на време. Установено е, че часът на лягане също има отношение към качеството на съня. Нарушаването на циркадните ритми има негативно въздействие върху секрецията на мелатонин. Това, от своя страна нарушава качеството на съня, а от там и мозъчната дейност.
Хидратация
Приемането на достатъчно течности, най – вече вода, е добре известен, но често пренебрегван съвет. Всъщност, хидратацията е толкова важна, че едва 2% понижаване на оптималното ниво на течности в организма може да доведе до влошена мозъчна функция и да се отрази върху настроението. За съжаление, голяма част от хората страдат от хронична дехидратация без дори да го осъзнават. Ако често страдате от главоболие, не можете да се концентрирате, изнервени сте, изпитвате затруднения със запаметяването на информация и устата ви пресъхва, причината най – вероятно е системна дехидратация. Лесен начин да се справите с проблема е да се стремите да изпивате по 1 чаша вода на всеки час. Някои хора използват мобилни приложения за напомняне.
Мозъчната мъгла е неприятно състояние, което може сериозно да компрометира продуктивността и качеството на живот. Разберете какво причинява неразположението и вземете мерки още сега. Не оставяйте мозъчната мъгла да завладее живота ви!
Източници
Theoharides, Theoharis C et al. “Brain „fog,“ inflammation and obesity: key aspects of neuropsychiatric disorders improved by luteolin.” Frontiers in neuroscience vol. 9 225. 3 Jul. 2015, doi:10.3389/fnins.2015.00225
Bodmer S., Imark C., Kneubuhl M. (1999). Biogenic amines in foods: histamine and food processing. Inflamm. Res. 48, 296–300. 10.1007/s000110050463
Banuelos-Cabrera I., Valle-Dorado M. G., Aldana B. I., Orozco-Suarez S. A., Rocha L. (2014). Role of histaminergic system in blood-brain barrier dysfunction associated with neurological disorders. Arch. Med Res. 45, 677–686. 10.1016/j.arcmed.2014.11.010
de Souza-Talarico, Juliana Nery et al. “Effects of stress hormones on the brain and cognition: Evidence from normal to pathological aging.” Dementia & neuropsychologia vol. 5,1 (2011): 8-16. doi:10.1590/S1980-57642011DN05010003
Peeri, N.C., Egan, K.M., Chai, W. et al. Association of magnesium intake and vitamin D status with cognitive function in older adults: an analysis of US National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2011 to 2014. Eur J Nutr 60, 465–474 (2021). https://doi.org/10.1007/s00394-020-02267-4
Hughes, Catherine F et al. “B-Vitamin Intake and Biomarker Status in Relation to Cognitive Decline in Healthy Older Adults in a 4-Year Follow-Up Study.” Nutrients vol. 9,1 53. 10 Jan. 2017, doi:10.3390/nu9010053
Zhang, Jianfen et al. “The Effects of Hydration Status on Cognitive Performances among Young Adults in Hebei, China: A Randomized Controlled Trial (RCT).” International journal of environmental research and public health vol. 15,7 1477. 12 Jul. 2018, doi:10.3390/ijerph15071477